Kyselina listová: dennú dávku pokryje týchto 15 potravín

Kyselina listová patrí k veľmi dôležitým vitamínom. Zaradiť ju môžete bežným jedálnym lístkom, ale tiež obohatenými potravinami alebo výživovými doplnkami. Poďme sa teraz pozrieť bližšie na kyselinu listovú, dennú dávku, ktorú potrebujeme, aj na to, ako ju čo najjednoduchšie pokryť.

Kyselina listová: dennú dávku pokryje týchto 15 potravín
6. 5. 2025

Kyselina listová je známa tiež ako folát, prípadne vitamín B9. Patrí k vitamínom rozpustným v tukoch, naše telo si ju tak nedokáže „schovať“ do zásoby. Ktoré potraviny teda zaradiť každý deň, aby sme doplnili v našej zemepisnej šírke odporúčaných 200 µg denne? 

1. Strukoviny

Strukoviny ako fazuľa, hrach alebo šošovica sú vynikajúcim zdrojom kyseliny listovej, a to aj keď sa jej obsah v jednotlivých strukovinách môže líšiť. Strukoviny sú tiež skvelou zásobárňou bielkovín, vlákniny a antioxidantov, rovnako ako draslíka, horčíka alebo železa. 

2. Vajcia

Zaradenie vajec do jedálneho lístka je skvelý spôsob, ako zvýšiť príjem niekoľkých základných živín vrátane kyseliny listovej. Už len jedno veľké vajce obsahuje 22 µg kyseliny listovej. Vajcia sú navyše bohaté na bielkoviny, ale tiež selén a ďalších zástupcov skupiny vitamínov B. 

3. Listová zelenina

Zelená listová zelenina, ako je špenát, kel a rukola, má nízky obsah kalórií, ale je plná mnohých kľúčových vitamínov a minerálov. Jedna šálka (30 gramov) surového špenátu obsahuje 58,2 µg kyseliny listovej. Listová zelenina má tiež vysoký obsah vlákniny a vitamínov K a A a je spojovaná s mnohými ďalšími zdraviu prospešnými látkami.

4. Špargľa

Špargľová sezóna je krátka, napriek tomu ide o zeleninu, ktorá je u nás stále obľúbenejšia. A nie div. Obsahuje vlákninu a mnoho minerálnych látok a vitamínov, kyselinu listovú nevynímajúc.  

5. Červená repa

Okrem toho, že repa dodá hlavným jedlám i dezertom farbu, je bohatá na mangán, draslík a vitamín C. Jedna šálka (136 gramov) surovej repy obsahuje 148 µg kyseliny listovej.

6. Citrusy

Citrusové plody, teda pomaranče, grapefruity, citróny a limetky, sú okrem toho, že sú lahodné a plné chuti, tiež zdrojom kyseliny listovej. Jeden veľký pomaranč môže obsahovať až 55 µg, teda štvrtinu odporúčaného príjmu v prípade, že nepatríte k skupinám s vyššou potrebou. 

7. Ružičkový kel

Táto výživná zelenina má u nás mnoho odporcov. Patrí do skupiny kapustovitých a je príbuzná kelu, brokolice, kapusty alebo kalerábu. Ružičkový kel je skvelým zdrojom kyseliny listovej i kaempferolu, biologicky aktívnej látky patriacej do skupiny flavonoidov.

8. Brokolica

Jedna šálka surovej brokolice (97 g) dodá približne 57 µg kyseliny listovej. Ešte viac jej nájdete vo varenej úprave. Za spomenutie stojí tiež mangán a vitamíny C, K a A, ktoré brokolica tiež obsahuje. 

9. Orechy a semená

Existuje mnoho dôvodov, prečo si každý deň „zobnúť“ orechy a semienka. Patrí medzi ne okrem iných obsah bielkovín, vlákniny, omega-3 nenasýtených mastných kyselín a kyseliny listovej.

10. Hovädzia pečeň

Vnútornosti sú bohaté na určité minerálne látky a vitamíny. Kyseliny listovej je v hovädzej pečeni dokonca viac než v ktorejkoľvek rastlinnej potravine. 

11. Pšeničné klíčky

Pšeničné klíčky sú zárodkom pšeničného zrna. Pri mletí sa často odstraňujú, pritom ale skrývajú zdraviu prospešné vitamíny a minerálne látky. Cenené sú tiež vďaka vysokému obsahu vlákniny, ktorá je skvelým pomocníkom pri prevencii zápchy. 

12. Papája

Papája je tropické ovocie z južného Mexika a Strednej Ameriky. Jedna šálka obsahuje takmer rovnaké množstvo kyseliny listovej ako citrusy. Okrem toho je papája bohatá na vitamín C, draslík a karotenoidy.

13. Banány

Banány sú ďalším tropickým ovocím, ktoré je vhodné na doplnenie kyseliny listovej, ale tiež draslíka, vitamínu B6 a mangánu, je dobré ich zaraďovať čo najčastejšie.

14. Avokádo

Avokádo je obľúbené vďaka svojej krémovej štruktúre a maslovej chuti. Vedeli ste ale, že okrem dobrých tukov obsahuje aj kyselinu listovú? Len v polovici je jej viac než v celom pomaranči (82 µg). 

15. Kyselina listová: dennú dávku pomôžu zaistiť obohatené potraviny aj výživové doplnky

Ak nie je vyššie uvedené na vašom tanieri každý deň, môžu pre vás byť vhodnou alternatívou obohatené potraviny a výživové doplnky. 


Prečítajte si viac o možných nežiaducich účinkoch kyseliny listovej alebo jej význame pre mužov. 


Zdroj:

https://bezpecnostpotravin.cz/termin/kyselina-listova/

https://apps.szu.cz/czzp/vvv/zdroje.php


©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.